TRAINING


 

Процедури за хармонизиране на данни и метаданни

 

 

Източник
Предишни версии на този модул за обучение са разработени в рамките на проекта NatureSDIplus (www.nature-sdi.eu), 2010, и на проект smeSpire, 2013 (http://www.smespire.eu/).
Собственост
Автори: Giacomo Martirano, Fabio Vinci, Stefania Morrone (EPSILON ITALIA). Материалите са предоставени в съответствие с лиценз Creative Commons Attribution Share-Alike License (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)
Резюме

Този модул за самообучение прави преглед на процедурите, които се използват за трансформиране на хетерогенни източници на данни и метаданни в съответните целеви схеми на INSPIRE.

Той очертава принципите за хармонизиране на данни и метаданни съгласно INSPIRE и описва стъпките необходими за прилагане на процеса на хармонизация.

Този модул описва как се анализират моделите на данни (източници и целеви) и как се използват таблиците за съответствия, за да се реализира съпоставяне между източниците на данни и елементите на целевите схеми на ISNPIRE. Той прави преглед на някои  от средствата за трансформация, за да помогне при избора на най-подходящото за прилагане.

Този модул представя принципите на валидиране като необходими стъпки за проверка на съответствието на хармонизираните данни и/или метаданни и свързаните с тях спецификации.

Практически примери за трансформация на данни и валидиране са представени съответно в LINKVIT модулите “Моделиране на данни: Практически опит” и  “Валидиране на метаданни и данни за INSPIRE”.

Структура
  1. Принципи на хармонизиране на данни и метаданни
  2. Изходни и целеви модели на данни
  3. Таблици на съответствията
  4. Трансформиране на данни и метаданни
  5. Принципи на валидиране на трансформирани данни и метаданни
Резултати от обучението
След обучението участникът ще може да идентифицира и описва стъпки необходимите за хармонизиране на данни/ метаданни, да определя необходимите правила/ръководства за хармонизиране и/или валидиране, да дефинира подходящи средства за трансформации, да прави оценка за сложността на процеса на хармонизиране на данни/метаданни. 
Целева група

ГИС и ИКТ специалисти, които разбират принципите на хармонизиране на INSPIRE.

Не-технически персонал на организации, които искат да прилагат INSPIRE.

Предварителни умения
Основни познания за INSPIRE. 
Език
Английски
Формат
PDF документи, презентации, лекции. Модулът представлява модул за самообучение. 
Очаквана продължителност
 2 часа