PROJEKTO APŽVALGA
INSPIRE direktyva 2007/2/EC, apibrėžianti Europos erdvinės informacijos infrastruktūrą, reikalauja, kad didelių apimčių aplinkos skaitmeniniai duomenys būtų pasiekiami visoje Europoje. Atsiradus didelės apimties standartizuotiems duomenų rinkiniams, tikėtina, kad atsiras poreikis ir daugybei pridėtinės vertės aplikacijų. INSPIRE įgyvendinimo taisyklių teisės aktai aprašo/apibrėžia šiuos duomenų rinkinius, bet reikalingas tolesnis vystymas.
Pagal INSPIRE standartus duomenys turi būti pasiekiami 30-tyje valstybių naudojant 22 nacionalines kalbas. Tam įgyvendinti reikalingi specifiniai įgūdžiai, kuriuos šiuo metu turi tik kelios valdžios institucijos. Geo-IRT sektoriuje veikiančioms MVĮ atsiveria galimybės dalyvauti šiame procese.
MVĮ gali padėti valstybėms įgyvendinti Direktyvą, sukurdamos naujas galimybes rinkoje, kartu iššaukiant inovacijų ir naujų darbo vietų padaugėjimą. Teisiškai reglamentuotas INSPIRE įgyvendinimas tampa svarbiu atspirties tašku verslui, atveriant naujas ar sustiprinant esamas perspektyvas (įskaitant Linked Open Data, Sensor Web, Debesų kompiuteriją ir kitų e-aplinkos aplikacijų sritis).
SmeSpire tikslas yra skatinti ir sudaryti sąlygas MVĮ dalyvauti didelio masto aplinkos duomenų turinio harmonizavimo ir prieinamumo sukūrimo mechanizme.
Pagrindiniai projekto uždaviniai:
- Rinkos potencialo įvertinimas sąryšyje su INSPIRE direktyva, neatskiriama Europos skaitmeninio turinio dalimi, aprašant kliūtis MVĮ įsijungti į rinką dėl žinių trūkumo.
- Gerosios praktikos katalogo parengimas, išvertimas į nacionalines kalbas ir panaudojimas aplinkos duomenų valdyme.
- Daugiakalbio mokymo paketo, padedančio specialistams suprasti aplinkos duomenų palaikymą ir naudojimą, vystymas.
- Europos tinklo tarp tyrimų centrų, aplinkos agentūrų, naujų technologijų ir skaitmeninio turinio tiekėjų sukūrimas, skirtas rezultatais paremtų žinių perdavimui.
Konkretūs darbai:
- Geo-IRT rinkos potencialo įvertinimas mažoms ir vidutinėms įmonėms dvylikoje ES šalių INSPIRE direktyvos atžvilgiu, apibūdinant kliūtis, trukdančias geo-IRT įmonėms įsitraukti į rinką.
- Mokymo paketo, paremto profesinio mokymo programa ir skirto išmokyti aplinkos duomenų analizės specialistus palaikyti ir naudoti esamus/turimus duomenis, parengimas. Mokymo paketas kartu su katalogu, išverstu į visas oficialias projekto dalyvių šalių kalbas, bus pasiekiamas per elektroninio mokymo platformą.
- Visos Europos aplinkos skaitmeninio turinio valdymo Gerosios praktikos katalogas, apimantis taip pat ir nesėkmingų pavyzdžių pamokas.
- Informaciniai renginiai „smeSpire diena” bus surengti kiekvienoje iš 12 projekte dalyvaujančių valstybių. Renginių metu vyks ir apmokymai, galbūt organizuojami kaip e-seminarai.
- MVĮ ir kitų suinteresuotų institucijų tinklas, siekiantis sumažinti atotrūkį tarp INSPIRE aplinkos skaitmeninių duomenų paklausos ir pramoninių geo-IRT sprendimų pasiūlos, skatinantis, remiantis ir palengvinantis MVĮ dalyvavimą.
- Verslo modelis, turintis sudaryti sąlygas, kad jau esančių ir naujų Europos geo-IRT mažų ir vidutinių įmonių technologinės INSPIRE įgyvendinimo proceso naujovės duotų ekonominę vertę.
- Duomenų apie Europos geo-IRT mažas ir vidutines įmones bazė, leidžianti atlikti verslo tyrimus ir analizę netgi projektui pasibaigus bei nustatyti visos Europos MVĮ rodiklius ir kompetencijas.
- Bendrosios žinios apie sąveikos svarbą, apie Europos sąveikumo strategiją/Europos sąveikumo sistemą (angl. EIS/EIF – European Interoperability Strategy/European Interoperability Framework) ir apie Europos viešojo administravimo institucijų sąveikos sprendimų programos (EC ISA) rezultatus.