TRAINING


 

INSPIRE duomenų specifikacijų pagrindai

 

 

Šaltiniai
Mokymų modulio ankstesnės versijos parengtos vasaros mokyklose „EnviSDI Summer School” kursams apie aplinkos duomenų EDI 2010 ir 2011 metais. 
Nuosavybės teisės
Autorius: Diederik Tirry, Leveno KU, Belgija. Šiai medžiagai taikoma organizacijos „Creative Commons“ licencija „Priskyrimas – Analogiškas platinimas / Attribution – ShareAlike“ (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.lt).
Santrauka

Vienas iš pagrindinių INSPIRE tikslų yra sukurti harmonizuotus erdvinių duomenų rinkinius, kurie galėtų būti sklandžiai naudojami tarpvalstybinėse programose. Norint pasiekti šį tikslą, būtina susitarti dėl bendrų skirtingų INSPIRE temų apibrėžimų. INSPIRE suinteresuotosios šalys tai padarė remdamosis tarptautiniais standartais, t. y. ISO 19100 serijos geografinei informacijai skirtais  standartais. Šis bendras požiūris turi užtikrinti, kad skirtingų temų erdviniai duomenys bus apibrėžti ir aprašyti tokiu pačiu būdu, todėl jais bus lengva keistis ir naudoti skirtingiems tikslams. Esant poreikiui, esami erdviniai duomenys gali / turi būti transformuojami pagal šias suderintas specifikacijas ir naudojami tarp valstybių.

Šiame modulyje aptariama INSPIRE duomenų specifikacijų taikymo sritis ir tikslai. Taip pat aptariamas bendrasis konceptualus modelis, kuris remiasi ISO 19100 serijos standartais  ir pateikiami UML klasių diagramų pavyzdžiai kai kurioms INSPIRE duomenų temoms. Aptariami tiek įvairių tipų erdvinių duomenų rinkinių metaduomenys, tiek bendrosios esamų duomenų rinkinių  transformavimo į INSPIRE atitinkančius duomenų rinkinius taisyklės.

 Mokymo medžiaga susideda iš prezentacijų, susijusių dokumentų ir internetinės paskaitos. Modulis skirtas savarankiškam mokymuisi.

Struktūra

Mokymo modulis susideda iš šių dalių:

1. INSPIRE duomenų specifikacijų taikymo sritis ir tikslai;

2. INSPIRE duomenų specifikacijų modeliavimo struktūra;

3. INSPIRE duomenų specifikacijų vystymas;

4. Įgyvendinimo taisyklių ir gairių supratimas;

5. Duomenų transformavimas į INSPIRE duomenis;

6. Transformavimo geroji praktika.

Mokymo rezultatai

Po mokymų dalyvis galės:

  • paaiškinti, kodėl INSPIRE reikalingos duomenų specifikacijos (interoperabilumas);
  • nustatyti pagrindinius INSPIRE architektūros elementus;
  • paaiškinti INSPIRE duomenų specifikacijų vystymo procesą;
  • suprasti pagrindinius INSPIRE modeliavimo struktūros elementus (bendrasis konceptualus modelis);
  • paaiškinti, kaip buvo modeliuojamos duomenų specifikacijos;
  • skaityti ir suprasti techninių gairių dokumentus, įskaitant UML klasių diagramas;
  • nustatyti ir aprašyti skirtingus metaduomenų lygius (suradimas, įvertinimas, naudojimas);
  • suprasti duomenų transformavimo procesą ir pradėti naudoti transformavimo įrankius transformuojant duomenis į INSPIRE reikalavimus atitinkančius duomenis.
Tikslinė auditorija
Modulis skirtas geografinės informacijos ir IRT profesionalams bei vadovams, kuriems reikia suprasti duomenų transformavimo pagal INSPIRE reikalavimus (taisykles ir gaires) procesą.
Išankstiniai reikalavimai
Moduliui nėra išankstinių reikalavimų, tačiau dalyviams reikalingos bazinės žinios  apie INSPIRE ir erdvines duomenų infrastruktūras (modulis „Įvadas į INSPIRE“).
Kalba
Anglų k.
Formatas
PDF dokumentai, prezentacijos, internetinė paskaita. Šis modulis yra savarankiško mokymosi modulis.
Mokymosi trukmė
4 valandos